Genel

İskandinav Evler İçin İçmimarlarımızdan İpuçları

İskandinav stil dekorasyon temelde minimalist veya modern tarzda bir ev dekorasyonu arzulayan insanlara hitap edebilen nitelikleri taşımaktadır. Bu stilin belirleyici ana özelliklerinden biri beyaz rengi baskın kılarak diğer renkleri tasarıma yedirebilmektir. Yaratıcılığın ön planda olduğu tarzda mekanlara rahat, basit ve estetik kompozisyonlar hazırlayarak İskandinav stilin nadide örneklerinden birini hayata geçirebilirsiniz. Bu stil adından da anlaşılacağı üzere Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinden doğmuştur. Bu ülkelerin iklim değişiklikleri baz alınarak yapılan aksesuarlar stilin öne çıkan unsurlarından bir diğeridir.

İskandinav stil dekorasyonda genellikle ahşap malzemeden yapılma mobilyalar ağırlıktadır. Ahşap dışında kullanılan mobilyalar ise çoğunlukla beyaz renktedir. Bu mobilyalar karakteristik olarak ele alındığında düz hatlara ve zarif geçişlere sahip, sade olmakla birlikte işlevselliği göz ardı edilmemiş objeler olduğu kolaylıkla fark edilecektir.

İskandinav stilde sadelik, sıcaklık ve işlevsellik tarzı belirleyen ana unsurlardır. Bu tarz dekorasyon oluşturmak için olabildiğince az eşya kullanmalısınız. Gerektiği kadar mobilya kullanımı konusunda minimalist ve modern stile yakın durduğunu söyleyebiliriz. İskandinav evlerinde estetik, cool ve kolay toparlanan mobilyaların olduğu bir tasarım hakimdir. Aynı zamanda bu tarz dekorasyonun pratik olduğu ve de ekonomik açıdan sizi yormayacak bir stil olduğu da söylenebilir.   Bu yazımızda İskandinav tarzı ev dekorasyonunun inceliklerini sizler için derledik. Bu ipuçlarından yararlanarak siz de kısıtlı bir bütçeyle bile evinizde İskandinav tarzı dekorasyonun nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

İşe nötr tonlarla başlayın

İskandinav tarzı dekorasyonun en önemli özelliklerinden biri, aşırı dikkat çeken, gözü yoran, sivri renkler ve tonlardan uzak durulmasıdır. Açık renkler ve pastel tonlar yardımıyla sakin ve huzurlu bir dekorasyona doğru ilk adımı atabilirsiniz. Gri, bej, beyaz, toprak tonları ve açık renk ahşap tonları seçebileceğiniz renklerin başlıcaları.

Uyum ve ahenk 

apacağınız dekorasyonun sonucunda ortaya çıkan mekânlar sanki doğanın bir parçasıymış gibi akıcı ve birbiriyle uyumlu görünmeli.

Cin fikirlere yer açın

Buraya kadar nötr renklere, sade bir dekorasyona, uyuma ve ahenge vurgu yaptığımız için sakın ola İskandinav tarzını sıkıcı ve demode bir şey gibi düşünmeyin. Bilakis, İskandinav tarzının içinde ince espriler, cin fikirler ve küçük sürprizlere her zaman yer vardır. Örneğin mutfak duvarlarınızdan birini karatahtaya çevirip günün menüsünü duvarınıza yazmaya ne dersiniz?

Küçük Kilimlere Yer Açın

  • İskandinav stilinde uzun, geniş, büyük ve hatta duvardan duvara halılara yer yok. Ona keza fazlasıyla açık ahşap yüzeyler bulunmaktadır. Küçük kilimler ve yolluklar daha sık tercih edilmektedir.

Dekorları Unutmayın

Dekorasyonu kurgularken dekor amaçlı kullanılan irili-ufaklı objeler de basit, sade ve minimumda tutulur.

  • İpucu.Küçük, dar, uzun, renksiz bir cam kavanoz içine koyacağınız narin bir çiçek buketi, koca koca çiçek ve bitkilerden daha çok şey anlatabilir. Basit ve bilindik bir hasır sepet kullanarak elinizin altında her an bulunması gerek eşyaları bir arada tutabilirsiniz ve bunları gerek bir konsol üzerine gerekse bir orta sehpa üstüne konumlandırabilir, dekore ederek fonksiyonelleştirmiş olabilirsiniz.

İç mimarlarımıza göre İskandinav tarza kendini yakın hissedenler için öneri :

Divan Salon Takımı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir