Genel

Daha Aydınlık Ve Ferah Evler İçin İpuçları

İş güç derken, modern hayat bizi şehirlerde yaşamaya zorluyor. Artan nüfusun barınma ihtiyacına karşılık da sürekli yeni konutlar inşa ediliyor. Fakat son yıllarda şehirlerde inşa edilen yapıların çoğu, metrekare bakımından oldukça küçük maalesef. Evler küçük olunca, yanlış eşya seçimi de evleri büsbütün daraltabiliyor. Hatta, mobilya alışverişlerinde sıkça yaşanan, “mobilyalar eve gelince mağazadaki gibi durmadı” problemi peydah oluyor. Evet, mağazalarda geniş alanlarda sere serpe teşhir edilen mobilyalar, eve geldiğinde her zaman pek de istenildiği gibi durmuyor. Peki, küçük evlerde daha ferah ve kullanışlı alanlar yaratmak için nelere dikkat edilmeli? Küçük evler nasıl daha fonksiyonel dizayn edilir? Aklınızdaki tüm sorulara cevap bulabilmek için tasarım ekibimizdeki iç mimarlara sorduk.

İşte size öneriler..

Açık renkler kullanın
Aydınlık ve ferah bir ev için en önemli unsur renk seçimidir. Açık ve yumuşak renklerin kullanımı ortamın daha ferah ve daha büyük görünmesini sağlar. Bitkilerin yeşilliğini kullanacağınız evinizde saksılar için toprak renklerinin yerine moda renkleri tercih edebilir, mekanları daha renkli hale getirebilirsiniz. Belli alanlarda pastel tonlar kullanılması da dinginliği bozmadan mekanı renklendirebilir.

Konforlu mobilyalar tercih edin

Günümüz koşullarının çalışma şartlarından dolayı az zaman geçirdiğimiz evlerimizde rahat etmek, huzur bulmak isteriz. Bu yüzden alacağınız ürünün konforlu olmasına dikkat etmelisiniz. Oturduğunuzda sizi rahat ettirecek sırt boşluğunuzu dolduracak koltuklar tercih etmelisiniz.Daha ıYorucu bir iş gününün ardından eve gelip, en sevdiğiniz koltuğa uzandığınızı hayal edin.  Kim bilir belki fonda da ruhunuzu okşayan güzel bir müzik vardır.

Ayna kullanın

Dekorasyonda ayna kullanımı her zaman yaşam alanlarının şıklık derecesini arttıran yöntemlerden biridir. Eğer metrekare açısından küçük ya da yükseklik açısından basık bir eviniz varsa, evinizi daha ferah ve aydınlık hale getirmenin en etkili yöntemlerinden biri de ayna şıklığında ve pırıltısından yararlanmaktır.

Depolama alanları yaratın

Evlerde depolama alanları yaratmak gerekir. Bu hem eşyalarınıza yer açar, evinizin düzenli görünmesini sağlar hem de şık görüntü elde etmenize yardımcı olur. Evinizin ölçüsüne uygun konsollar salonlarınız için en iyi depolama alanlarıdır.

Mobilyaların ölçülerine dikkat!

 Elbette küçük evler için mobilyaların daha küçük ve fonksiyonel olması gerekir, böylece hem eşyalar daha az yer tutar hem size hareket alanı kalır.  Mobilyalarınızı seçerken modüller kadar seçeceğiniz modüllerin ölçüleri de önem taşıyor. Mesela bazı koltuk takımları genişlik ve derinlik bakımından oldukça büyük ölçülere sahip olabiliyor. Bu da, bırakın ortamdaki ferahlığı, geçecek yer bile kalmamasına sebep olabiliyor. Bunun için küçük ölçülere sahip ve fonksiyonel seçimler yapmanızda yarar vardır. Olağan ölçülerden daha küçük ölçülere sahip mobilyalar tercih ederek küçük alanlarda ferahlık elde ederken, estetikten de taviz vermemiş olursunuz. Mobilyalarınız küçük ölçülere sahip olursa, fonksiyonel kullanımı daha önemli hale gelir. Bu nedenle ölçüleri küçük mobilyalar tercih ederken, fonksiyonel kullanımı da ön planda bulundurun.

 Renkli ve desenli kırlentler kullanın

Açık  renklerde kullanacağınız duvar ve soft renk kumaşlı koltuklarınızla ferahlığı yakalarken desenli ve birbirine uyumlu renkte  kullanacağınız kırlentler odanıza hareket katacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir